Hoppa till huvudinnehåll

Talare

Diarienummer
AKTNR 2739-12856
Foton på sex talare

[BILD] Några av de medverkande (från övre rad vänster): Dona Hariri, Mats Hederos, Gunilla Kindstrand, Leonidas Aretakis, Saadia Hussain och Daniel Lindvall.

 

Stockholmstingets talare och moderatorer

(Listan uppdateras löpande.)

Alfons Karabuda, ordförande SKAP

Anders Mebius, Kultur- och fritidsdirektör, Nacka kommun

Ann Marie Engel (V), ledamot kulturnämnden Region Stockholm

Annelie Kurttila, enhetschef, Stockholms läns museum och Slöjd Stockholm

Berivan Yildiz, enhetschef kultur- och fritidsförvaltningen, Botkyrka kommun

Birgitta Fahlgren-Sylvén, förvaltningschef, äldreförvaltningen i Sundbybergs stad

Calle Nathanson, VD, Folkets hus och parker

Camilla Luterkort, enhetschef, Dans och Cirkus, Region Stockholm

Cecilia Elving (L), ordförande kulturnämnden, Region Stockholm

Charlotta Mellander, professor i nationalekonomi och en av landets främsta experter på städer och regional utveckling

Christina Holm, kulturskolechef, Tyresö kommun

Cinnika Beiming, distriktsidrottschef, Stockholmsidrotten

Claire Parsons, koreograf

Daniel Lindvall, Demokrativillkorsutredningens huvudsekreterare

Dona Hariri, jurist och författare

Ebba Östlin (S), kommunstyrelsens ordförande, Botkyrka kommun

Elisabeth Wengström, avdelningschef konst, kulturförvaltningen Region Stockholm

Emelie Grind, samhällsbyggnadsdirektör, Järfälla kommun

Eva Bergquist, förvaltningschef, kulturförvaltningen Region Stockholm

Gerhard Holmgren, generalsekreterare Rörelsefolkhögskolornas intresseorganisation (RIO)

Gunilla Kindstrand, journalist

Gunnar Ardelius, verksamhetsledare Ideell kulturallians

Hampus Allerstrand, jurist, Sveriges kommuner och landsting (SKL)

Hani Shabanpour, Enhetschef Studieförbundet Vuxenskolan Stockholm stad

Hedwig Wiezell, verksamhetschef, Folkets Husby

Helena Olsson, chef för stadsutveckling samhälle, Fastighetsägarna Stockholm

Inger Lundin, sektorschef kultur och fritid, Tyresö kommun

Jakob Grandin, initiativtagare för Nattrådet Stockholm

Joakim Blendulf, enhetschef Film Stockholm, Region Stockholm

Johan Malmgren, kultur- och fritidschef, Sundbybergs stad

Johan Rådmark, ordförande Ideell kulturallians Stockholms län/chef Boo folkets hus

Johan Åsard, journalist

Jon Brunberg, ledamot KRO Stockholms län

Jonas Hassen Khemiri, författare

Jonas Naddebo, kultur-, idrotts- och stadsmiljöborgarråd, Stockholms stad

Katrin Behdjou Arshi, kulturlots Stockholms stad och Region Stockholm

Keith Wijkander, kulturpolitisk expert

Leif Rönngren, ordförande, Nya Rågsveds folkets hus

Lena Adelsohn Liljeroth, fd kulturminister

Leonidas Aretakis, journalist

Lis Jacobsson, musikterapeut, Sundbybergs stad

Lisa Taube, Festivalchef Tempo Dokumentärfestival

Madeleine Opira, grundare A Million Minds

Magnus Ramstrand (KD), ordförande kultur- och fritidsnämnden, Sollentuna

Malin Zimm, omvärldsanalytiker, White arkitekter 

Marie Eriksson, departementssekreterare, Regeringskansliet

Marika Lagercrantz, ordförande KLYS

Martin West, projektledare konstnärlig gestaltning, kulturförvaltningen Region Stockholm

Mats Hederos, vd AMF fastigheter

Mathias Tegnér, Styrelseledamot Stockholmsidrotten

Mattias Hjelmberg, politisk rådgivare Riksidrottsförbundet  

Max Valentin, vd Fabel och kulturekonom

Monika Gerdhem, chef på Avdelningen för hälsoskydd, Miljöförvaltningen i Stockholms stad

Nina Wedberg Thulin, konstnär

Oskar Laurin, enhetschef Regionbibliotek Stockholm, Region Stockholm

Oskar Rosén, verksamhetsledare, Arabiska Teatern

Patrik Liljegren, bitr. kulturdirektör, Stockholms stad

Per Strömbäck, talesperson Dataspelsbranschen

Pernilla Järverot, kultur- och fritidsdirektör, Järfälla kommun

Peter Erickson, ordförande Stockholms läns bildningsförbund

Rani Kasapi, enhetschef, Kulturdepartementet

Riccard Slettengren Badiali, utvecklingsledare, Ekerö kommun

Rickard Wessman (M), ledamot kulturnämnden Region Stockholm

Robert Aslan (S), kultur- och fritidsnämndens ordförande, Botkyrka kommun

Roger Mogert, projektledare, Kreativ Arena

Saadia Hussain, konstaktivist

Samuel Sjöblom, kulturförvaltningen Region Stockholm och fd verksamhetsutvecklare på mediehuset Fanzingo

Stina Oscarsson, kulturaktör och samhällsdebattör

Tara Twana (S), andre vice ordförande i kulturnämnden, Region Stockholm

Tomas Melin, vice ordförande kulturnämnden (MP), Region Stockholm

Torbjörn Neiman, avdelningschef främjande länskulturfunktioner, kulturförvaltningen Region Stockholm

Ulf Andersson-Greek, strategisk samordnare, kulturförvaltningen Region Stockholm

Ullis Sandberg (S), kommunalråd, Örebro kommun

Ulrika Lindblad, strategisk samordnare, Kompetenscentrum för kultur och hälsa, Region Stockholm

Ulrika Sten, verksamhetschef, Haninge kulturhus 

Victoria Escobar, projektledare, Stockholmsidrotten